Seo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

seo nedir ve nasıl uygulanır

Seo nedir ve nasıl uygulanır? İnternet üzerinde ulaşılabilir bir noktada yer almak oldukça büyük bir avantajı beraberinde getirmektedir. Bunun için yapılan yöntemlerden biri de Seo’dur.

Seo Nedir ve Neden Gereklidir?

Bazı bireylerin dilinden düşürmediği, bazı bireylerinse daha önce hiç duymadığını belirttiği Seo nedir? Seo, aslında internet kullanmış olan herkesin karşılaşmış olduğu bir durumdur. Arama motorunuzdan herhangi bir kelimeyi arattığınız zaman bildiğiniz üzere karşınıza milyonlarca farklı sonuç ve sayfalar dolusu siteler çıkmaktadır. Ancak bireyler genellikle yalnızca ilk sırada çıkan sitelere ya da sadece üst sıralarda yer alan sitelere girmektedir. Peki, neden üst sıradaki siteler tercih edilir? Öte yandan, hangi sitenin üst sırada yer alacağını belirleyen unsur nedir?

Seo Nedir ve Nasıl Uygulanır?

İngilizce karşılığı Search Engine Optimization (SEO) olan kavramın kelimelerinin ilk harflerinden oluşmaktadır. Seo’nun Türkçe karşılığı, arama motoru optimizayonudur. Adından da anlaşılacağı üzere, arama motorunda kullanılan bir kavramdır. Seo, bir sitenin arama motorunda üst sıralarda yer almasını sağlayan çalışmadır. Üzerinde etkili bir Seo çalışması gerçekleştirilmiş olan siteler, arama motorunda üst sıralarda yer alır ve bu sayede siteye daha fazla sayıda kullanıcı giriş yapar. Bu, daha fazla kişiye ulaşabilme becerisi anlamına gelmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok işlem online ortama aktarılmıştır ve bu nedenle üretici firmalar ve hizmet veren işletmeler, yapmış oldukları hizmetin bireylere ulaşabilmesi adına ürünlerin ve hizmetlerin tanıtımını dijital ortama aktarmıştır. Ancak verilen hizmetin tanıtımını dijital ortama aktarmak tek başına yeterli olan bir işlem değildir. Hizmetin tanıtımının dijital ortama aktarılması kadar önemli olan bir diğer durum ise, hizmetin tanıtımını insanlara ulaştırabilmek ve insanların kendilerini tercih etmesini sağlamaktır. Seo çalışması tam olarak burada devreye girer.

Seo Nedir? Web sitesi trafiğini arttırmak, Seo’nun ana amacıdır. Bu doğrultuda gerçekleştirilmesi gereken birtakım işlemler bulunmaktadır. Seo çalışmaları kapsamında en önemli unsurlardan biri, anahtar kelimelerdir. Bilindiği üzere arama motorları çeşitli algoritmalarla çalışmaktadır. Dolayısı ile bir kullanıcı, çeşitli kelimeleri arama motoru üzerinden arattığı zaman bahsi geçen bu algoritmalar devreye girer. Neticede ise Seo çalışması sonucunda doğru anahtar kelimeleri kullanmış olan siteler yapılan arama sonucunda üst sıralarda yer alır.

Site İçi ve Site Dışı Seo Nedir?

Seo çalışması kendi içerisinde iki ana başlığa ayrılmaktadır. Bunlar site içi Seo ve site dışı Seo olarak karşımıza çıkar. Elbette her iki ana başlık da kendi içinde farklı alt başlıklara ayrılmaktadır. Bunlara kısaca değinmeye çalışacak olursak site içi Seo, adından da anlaşılacağı üzere sitenin içeriğinde yer alan özellikleri kapsamaktadır.

Site içi Seo optimizasyonunda ana amaç, sitenin kaliteli ve kullanıcılara hitap eden özelliklere sahip olduğunu arama motoruna kanıtlamaktır. Bu bağlamda sitede kullanılan metinler özgün ve etkileyici olmalıdır. Ayrıca görseller de kaliteli ve ilgi çekici bir şekilde tasarlanmalıdır. Bahsi geçen unsurların dışında sitenin hızlı olması, temiz kod yapısına sahip olması, kullanıcı dostu olması ve arama motoru etiketleri site içi Seo’nun ana unsurlarıdır.

Site dışı Seo kavramına gelecek olursak site dışı Seo, site dışında gerçekleşen tüm etkileşimleri anlatmaktadır. Sosyal medya hesapları site dışı Seo’ya güzel bir örnektir. Bir firmanın sosyal medya araçlarını kullanarak kullanıcıların ilgisini çekmesi ve kullanıcıları web siteye yönlendirmesi site dışı Seo örneğidir. Ayrıca Backlink vermek de sık kullanılan site dışı Seo yöntemleri arasında yer almaktadır. Backlink, başka bir sitenin sizin sitenizin linkini sitesinde geçirmesidir. Bir kullanıcı farklı bir sitede iken orada yer alan link vasıtası ile sizin sitenize gelebilir. Site içi Seo ve site dışı Seo oldukça etkili olan yöntemlerdir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir